top of page

PROJEKTY BADAWCZE I GRANTY

Edytorstwo muzyki dawnej jako sfera wykorzystania specjalistycznego sprzętu

i oprogramowania komputerowego w pracy badawczej

kierownik projektu: dr Grzegorz Joachimiak

Jest to grant finansowany w ramach wewnętrznego konkursu Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu dotyczącego podziału środków z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotyczy doposażenia warsztatu badacza muzyki dawnej o sprzęt techniczny niezbędny do przygotowywania edycji nutowych i przeprowadzania analiz źródłoznawczych. Okres trwania projektu: 2016-2017.

Zaginione dźwięki – skarby z „Bibliotheca Rudolphina”

kierownik projektu: Piotr Karpeta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest to grant finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotyczy opracowania rozproszonych źródeł muzycznych jednej z największych świeckich bibliotek muzycznych w Europie, założonej przez księcia Jerzego Rudolfa z Piastów Śląskich w Legnicy. Opracowanie ma na celu scalenie rozproszonych źródeł w postaci przygotowywanej internetowej bazy danych zarówno pod kątem zgodności naukowej jak i z uwzględnieniem aspektów praktycznych dla wykonawców tej muzyki. Źródła te będą również zdigitalizowane i opublikowane w tzw. wolnym dostępie w internecie. Efektem realizowanego grantu będzie baza uwzględniająca całość kolekcji i najnowszy stan badań, brakujące głosy niektórych kompozycji zostaną uzupełnione z konkordancji innych kolekcji, dokonane zostaną nagrania płytowe tej muzyki realizowane przez muzyków z zespołów Cantores Minores Wratislavienses, Ars Cantus wraz z innymi zaproszonymi muzykami np. Jordim Savallem, Bruce Dickeym oraz Concerto Palatino. Projekt ten wiąże się również z wydarzeniami we Wrocławiu jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016. Okres trwania projektu: 2014-2016. Strona internetowa projektu: http://rudolphina.pl. Projekt realizowany jest we współpracy z Répertoire International des Sources Musicales (RISM).

Kolekcje dawnych muzykaliów z ośrodków religijnych i świeckich na Śląsku w kontekście kultury muzycznej Europy Środkowej. Katalogowanie zachowanych źródeł

kierownik projektu: prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest to grant badawczy realizowany w Zakładzie Muzykologii Historycznej Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki we współpracy z Répertoire International des Sources Musicales. Obejmuje opracowanie zbiorów muzycznych z ośrodków religijnych: dawnego klasztoru Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego tzw. bożogrobców (miechowitów) w Nysie, Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu i katedry św. Krzyża w Opolu oraz z ośrodków świeckich: zbiory książąt oleśnickich przechowywane m.in. w Die Sächsische Landesbibliothek – Staats- und Universitätsbibliothek Dresden. Okres trwania projektu: 2012-2016. http://muzykologia.uni.wroc.pl

Dziedzictwo kulturowe po klasztorach skasowanych na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej oraz na Śląsku w XVIII i XIX w.: losy, znaczenie, inwentaryzacja

kierownik projektu: prof. dr hab. Marek Derwich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest to grant badawczy Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Celem Projektu jest zapoczątkowanie wszechstronnego, interdyscyplinarnego i ogólnie dostępnego opracowania i zinwentaryzowania dziedzictwa kulturowego pozostałego po skasowanych klasztorach, jako ważnej części duchowego i materialnego dziedzictwa narodowego. Jest to pierwsza w Europie próba identyfikacji i dokumentacji rozproszonych zbiorów ponad tysiąca klasztorów. Przedmiot badań obejmuje również muzykalia, które opracowywane są we współpracy z Répertoire International des Sources Musicales. Okres trwania projektu: 2012-2016. Więcej informacji dostępnych na www.kasaty.pl oraz w czasopiśmie projektu „Hereditas Monasteriorum”.

Prowincja niemiecka zakonu szpitalnego św. Jana Bożego (bonifratrów) do roku 1780

kierownik projektu: Mag. Dr. Petr Jelínek (Wien)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celem projektu jest stworzenie narzędzia dla badaczy, którzy zajmują się analizą kwestii związanych z pierwszymi fundacjami i rozwojem działalności bonifratrów w Europie Środkowej, zapewnieniem ekonomicznych podstaw działalności szpitali, jego dziedzictwem kulturowo-historycznym oraz miejscem szpitala w społeczeństwie nowożytnym. W ramach projektu zostanie poddane analizie dziedzictwo kulturowe braci miłosiernych, w szczególności jego bezpośredni wpływ na funkcjonalność architektury i sztuki (malarstwa, rzeźby i muzyki). Dyskutowane będzie również znaczenie własnych aptek szpitalnych i ogrodów ziołowych na rozwój farmacji w Europie Środkowej. Następnie zostaną poddane ocenie protokoły chorych, będące źródłem obiektywnych i wyczerpujących informacji odnośnie funkcjonowania szpitali w okresie nowożytnym oraz poziomu opieki zdrowotnej w tym czasie.Zakon braci miłosiernych, funkcjonujący w wielu krajach Europy, jak również za oceanem, był prekursorem bezpłatnego systemu zdrowotnego obywateli, bez względu na narodowość, pochodzenie społeczne czy też wyznanie pacjentów, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów medycznych. Więcej informacji na stronie projektu: http://www.johnofgod.eu/pl

„Silesiaca” i „polonica” jako źródła do badań nad muzyką lutniową okresu baroku na Śląsku

kierownik projektu: Grzegorz Joachimiak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grant Uniwersytetu Wrocławskiego dotyczący finansowania badań naukowych lub prac rozwojowych oraz zadań z nimi związanych, służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych. Projekt miał na celu pilotażowe badania dotyczące zbiorów ze Śląska i Rzeczpospolitej Obojga Narodów w zakresie muzyku lutniowej w zbiorach Bibliothèque National w Paryżu, Stiftelsen Musikkulturens främjande w Sztokholmie, Kungliga biblioteket – Sveriges nationalbibliotek w Sztokholmie, Kungliga Musikaliska Akademien biblioteket w Sztokholmie, Musik/Teater Biblioteket w Sztokholmie. Efekty badań zostały częściowo wykorzystane w pracy doktorskiej G. Joachimiaka, a także posłużą do rozwijania tej tematyki w publikowanych artykułach i pracach badawczych z tego zakresu.

Okres realizacji: 01-18.12.2011.

Ekspedycja etnomuzykologiczna „SYBERIA 2006”

kierownictwo projektu: dr hab. prof. UWr Bożena Muszkalska, dr Izolda Topp-Wójtowicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupa 10 studentów (5 z UWr i 5 z UAM) wraz z opiekunami naukowymi wzięła udział w badaniach naukowych, których głównym przedmiotem była mniejszość polska na Syberii, niezbadana dotąd przez muzykologów. Interesujące nas osoby i organizacje kultywujące rodzime tradycje znajdowały się m.in. w Irkucku, a także oddalone często o kilkaset kilometrów miejscowościach, np. w „polskiej enklawie na Syberii” – Wierszynie, Pichtyńsku, Dagniku, Dundaju, Usolu Syberyjskim, Ułan-Ude, a także Chużirze na Olchonie, Jelancy, Iwołgińsku i Talcy. Celem wyprawy było sporządzenie dokumentacji polskiego repertuaru muzycznego, ocena stanu zachowania obrzędowego kontekstu wykonań, penetracja działalności zorganizowanej służącej przekazowi muzycznych tradycji, analiza zachodzących przemian, określenie relacji między kulturami muzycznymi ludności żyjącej na Syberii oraz na obszarach Polski z uwzględnieniem kontekstu historycznego.

Ponadto intencją osób podejmujących badania było promowanie kultury muzycznej Polaków z Syberii w Polsce oraz zacieśnianie kontaktów między instytucjami prowadzącymi działalność kulturalną i placówkami badawczymi z obu obszarów. Okazane ze strony polskiej zainteresowanie tradycją muzyczną w polskich środowiskach zwłaszcza Irkucka, Wierszyny, Pichtyńska oraz Ułan-Ude miało utwierdzić je w poczuciu wysokiej wartości rodzimej kultury i pomóc w identyfikacji najcenniejszych elementów tej kultury. Celem ekspedycji było także uaktywnienie najmłodszego pokolenia żyjących na Syberii Polaków i stworzenie warunków do utrzymania ciągłości przekazu międzypokoleniowego. Efektem podejmowanych badań jest m.in. praca doktorska Łukasza Smolucha (jednego z członków ekspedycji) pt. „Polskie tradycje muzyczne na południowo-wschodniej Syberii i ich rola w kształtowaniu tożsamości narodowo-etnicznej” napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Bożeny Muszkalskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Okres realizacji projektu: 15.09 – 08.10.2006.

WSPÓŁPRACA

bottom of page